Przeżywam ostatnio wzmożony apetyt na rukolę. Zdarza mi się, że potrafię na jedno posiedzenie wciągnąć całe opakowanie tego warzywa, często mylonego z sałatą. Poniżej prezentuję artykuł opisujący dość szczegółowo wszystkie zalety tej śródziemnomorskiej rośliny. Teraz już wiem, dlaczego mój organizm tak jej pragnie:

Rukola (Eruca vesicaria L.), zwana również rokiettą siewną, to śródziemnomorskie warzywo spokrewnione z chrzanem i rzodkiewką. Ze względu na lekko orzechowy pikantny smak rukola znalazła szerokie zastosowanie w kuchni, jednak warto jej używać również z powodu nieocenionych właściwości zdrowotnych.
Rukola pochodzi z krajów śródziemnomorskich i zaliczana jest do rodziny kapustowatych, a jej liście kształtem przypominają liście mlecza. Rukolę łatwo wyhodować w doniczce w warunkach domowych. Dzięki temu możemy cieszyć się nią okrągły rok. Tym bardziej, że pod względem zawartości żelaza i wapnia rukola przewyższa tradycyjną sałatę - może więc być jej świetną alternatywą.
Wartości odżywcze rukoli
Kaloryczność rukoli przedstawia się następująco: 100 g dostarczy 25 kcal, 2,5 g białka, niecałe 4 g węglowodanów, 1,5 g błonnika i znikomą ilość tłuszczu. Obfituje w witaminy A, B, C, K, wapń, żelazo. Ponadto zawiera wartościowe aminokwasy siarkowe, kwas foliowy, chlorofil, kwas alfa-linolenowy (to on daje orzechowy posmak liściom) i związki organiczne zwane glukozynolami.
Właściwości prozdrowotne rukoli
Rukola obfituje w witaminy A, B, C oraz K. witaminy te wzmacniają, tonizują i regenerują komórki organizmu.
Liście rukoli zawierają kilka razy więcej żelaza i wapnia niż liście sałaty lodowej. Żelazo, w połączeniu z witaminą C jest bardziej biodostępne, dzięki czemu roślina ta może być stosowana w diecie chorych na anemię.
Rukola wszechstronnie wspiera procesy trawienne: wzmaga wytwarzanie żółci, zapobiega otyłości, leczy nieżyty i wrzody żołądka (zwalcza nadkwaśność). Rukola pomaga również w przypadku wzdęć, zgagi i bólów brzucha.
Zawarty w rukoli cynk przyczynia się do wzmocnienia układu immunologicznego zaś aminokwasy siarkowe (odpowiedzialne za ostry smak rukoli) działają antywirusowo i oczyszczają z toksyn. Co za tym idzie, jedzenie rokiety podnosi odporność organizmu i zapobiega zakażeniom. Z kolei zawarty warzywie potas wspiera regulację czynności nerek i wydzielanie insuliny. Pierwiastek ten bierze również udział w przekształcaniu glukozy w glikogen. 
Rokietta siewna obfituje też w mało nam znane związki organiczne – glukozynole. Działają one antynowotworowo. Według badań zmniejszają one ryzyko zachorowania na raka niektórych narządów wewnętrznych (płuc, sutka, trzustki, jelita grubego, prostaty)


Komentarze

Popularne posty