(..)Czerwony ryż jest jedną z mniej znanych odmian w Polskiej kuchni. Jest droższy, trzeba go dłużej gotować i jest odrobinę twardszy niż powszechnie używane białe ziarna. Zawiera jednak duże bogactwo wartości odżywczych.

Fermentowany czerwony ryż jest też podstawową do produkowania suplementów diety, które mają obniżać poziom cholesterolu we krwi dzięki dostarczaniu organizmowi monakoliny K.

Czerwony ryż obejmuje kilka odmian tej rośliny, które charakteryzują się nasionami o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Pochodzą one z obszarów południowej Afryki i Madagaskaru.

Czerwony ryż zawiera większe ilości składników odżywczych i błonnika niż białe gatunki tej rośliny. Jest też o wiele mniej kaloryczny – 100 g ziaren po ugotowania dostarcza 107 kcal. Jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym.

Czerwony ryż zawiera dużo antyoksydantów, dzięki czemu jego spożywanie zmniejsza stres oksydacyjny w komórkach, zapobiega rozwojowi nowotworów, hamuje procesy starzenia i wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego.

Czerwony ryż zawiera bardzo duże ilości witaminy B6 – jedna porcja zaspokaja 23% dziennego zapotrzebowania na tę substancję, która jest potrzebna do zachowania odpowiedniego poziomu serotoniny i właściwej liczby czerwonych krwinek i produkcji DNA.

Już w latach 70. ubiegłego wieku potwierdzono, że czerwony ryż obniża poziom cholesterolu, co jest związane z obecnością antocyjanów i monakoliny K. Na stan zdrowia układu krwionośnego wpływa również fakt, że zmniejsza on ilość płytki miażdżycowej oraz zawartość antocyjanów.

Czerwony ryż wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego dzięki wysokiej zawartości błonnika – reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach.

Czerwony ryż zapobiega rozwojowi osteoporozy, dostarczając człowiekowi dużą ilość minerałów (między innymi magnez). Spowalnia też choroby degeneracyjne stawów i zmniejsza ból w ich przebiegu.

Czerwony ryż zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę i wystąpienia otyłości. Jest to związane z jego niskim indeksem glikemicznym i dużą ilością błonnika.

Fermentowany czerwony ryż jest dostępny w postaci suplementów zdrowia, polecanych do:
uormowania poziomu cholesterolu we krwi,
przyspieszenia metabolizmu,
redukcji uczucia zmęczenia,
wspierania pracy serca,
wspierania układu immunologicznego.
Swoje właściwości zawdzięcza on monakolinie K, substancji działającej podobnie do statyn.

W porównaniu z białymi odmianami tej rośliny czerwony ryż jest o wiele zdrowszy. Zawiera mniej kalorii i ma niższy indeks glikemiczny, a dostarcza o wiele więcej wartościowych składników. Jego zalety zdrowotne zbliżone są do ryżu czarnego.

Czerwony ryż polecany jest szczególnie osobom, które pragną obniżyć swoją masę ciała lub poziom cholesterolu. Może także pomóc tym, którzy znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na choroby układu krwionośnego lub cukrzycę.

Komentarze

Popularne posty