Wspomnienia Kresowe/cz.6 opracował Michał Maziakowski
Wracając do dnia dzisiejszego, dzięki takim organizacjom jak TML i KPW oraz Towarzystwo Miłośników Brzeżan i Ziemi Podolskiej, wielokrotnie odbywałem wyjazdy na nasze kochane Kresy Wschodnie. Wiele razy byłem we Lwowie, poza tym w Tarnopolu, Stanisławowie i innych miastach znanych z historii i literatury. Naturalnie odwiedziłem też swoje strony rodzinne, Buszcze i Brzeżany.
W połowie lat 90–tych w wyniku starań Polaków mieszkających w Brzeżanach oddano społeczności wiernych kościół farny Św. Apostołów Piotra i Pawła, który w czasach sowieckich przekształcony został na salę gimnastyczną. Po odzyskaniu świątyni rozpoczęto mozolną pracę, aby przywrócić ją do użytku religijnego. Wielkie zaangażowanie i pomoc przy odbudowie kościoła wykazało Koło Miłośników Brzeżan z Wrocławia.
Dzięki Opatrzności, wśród zwiedzających Ziemie Kresowe znaleźli się dwaj bracia, Eugeniusz i Józef Fulkowie, przedsiębiorcy budowlani z Wodzisławia na Śląsku, którzy po zapoznaniu się z problemami postanowili wyremontować kościół farny w Brzeżanach. W międzyczasie pojawił się problem z ołtarzem, gdyż kościół w Kuropatnikach upomniał się  o wypożyczony do Brzeżan swój ołtarz. W tej sytuacji bracia Fulkowie zainicjowali odbudowę i rekonstrukcję starego ołtarza, zniszczonego w czasach ZSRR. Koło Brzeżańczyków zwróciło się z apelem do byłych mieszkańców Brzeżan  w Polsce oraz sympatyków Kresów Wschodnich o datki na ten cel. Odzew był natychmiastowy i na podstawie zachowanych zdjęć oraz starych pocztówek sprzed 1939 roku p.p. Fulkowie odtworzyli w swojej firmie na Górnym Śląsku poszczególne elementy ołtarza, które po wykonaniu zostały przetransportowane do kościoła w Brzeżanach i tam zamontowane.
W dniu 20 czerwca 2009 roku o godzinie 12.00 czasu lokalnego odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego z Archidiecezji Lwowskiej. Kościół Farny pod wezwanie Św. Apostołów Piotra i Pawła posiada nowy piękny ołtarz, a w uroczystości jego konsekracji brałem osobisty udział i z tego powodu jestem szczęśliwy.
Obecnie, po 70 latach rozpoczęto odbudowę mojego kościoła parafialnego w Buszczu, jednej z najstarszych rzymsko – katolickich świątyń na Podolu, którą prowadzi proboszcz brzeżańskiej parafii, ksiądz Andrzej Remineć.

Świdnica, 03 sierpnia 2013 roku / 08 lutego 2015 r.
KONIEC.

Komentarze

Popularne posty